V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií

Behrensova synagóga v Žiline

Pred obnovou:

Po obnove:

Autori fotografií: Peter Snadík, Marek Jančúch, Tomáš Lupták

Príbeh

V roku 2011 sme sa stretli ako občianska iniciatíva s cieľom obnoviť modernistickú neologickú synagógu, postavenú v rokoch 1928 – 1931 a navrhnutú svetoznámym nemeckým architektom Petrom Behrensom. Okrem záchrany unikátnej architektúry je cieľom vdýchnuť pamiatke nový život v podobe novej kultúrnej inštitúcie – výstavného priestoru pre súčasné umenie a ďalšie kultúrne a komunitné aktivity. Po siedmich rokoch práce sa to podarilo.

Ako získať viac než milión a pol eur na rekonštrukciu, ako tento pre malé združenie obrovský projekt zvládnuť? Ako dobrovoľníci sme sami a na kolene sedem rokov projektovali, stavali, zháňali peniaze, robili program a PR, plánovali budúcnosť. Čo nás tiež odlišuje od iných – málokedy tí istí ľudia rekonštruujú kultúrnu pamiatku aj ju napĺňajú obsahom a prevádzkujú. A preto sme hneď po prvých prácach spustili aj umelecké a kultúrne akcie – Pootvorenia, počas ktorých sa v rekonštruovanej budove striedali výstavy, koncerty, festivaly, stretnutia. Pootvorenia boli dobrým testom, že práve v rovine budúceho programu sa odohrá skutočné dobrodružstvo.

Behrensov návrh synagógy je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže, ktorú progresívni Židia vypísali v roku 1928. Behrens pozoruhodným spôsobom spája tradičnú typológiu sakrálnych budov vrátane prvkov byzantskej architektúry (kupola) s jazykom moderného hnutia (elementárne formy, materiálová a farebná striedmosť). Bravúrne sa vyrovnáva s nárožnou polohou, aj s výškovým rozdielom v teréne. Centrálny priestor je skutočne monumentálna sála s kupolou s výškou sedemnásť metrov. Zmestilo sa tu 750 veriacich. Objekt slúžil ako synagóga len niekoľko rokov. Budova bola po vojne využitá najskôr ako divadelná a koncertná sála, potom ako aula Vysokej školy dopravnej, neskôr, až do roku 2010, tam bolo kino. Zatiaľ čo exteriér objektu ostal pomerne zachovaný, interiér synagógy a jej dispozícia boli zásadne prestavané. V rámci obnovy sme odstránili všetky nepôvodné prestavby, doplnili chýbajúce a stratené časti, zreštaurovali to, čo prežilo minulé funkcie. Priniesli sme späť Behrensovu originálnu otvorenú a monumentálnu architektúru a snažili sme sa o primerané nastavenie dialógu medzi samotnou pamiatkou a jej novým využitím. Výsledkom našej rekonštrukcie je subtílna a pokorná „half-white“ intervencia architekta Martina Jančoka – spodná polovica je prevedená v neutrálnej bielej, ktorá slúži ako pozadie pre výstavy, horná polovica prezentuje synagógu v jej pôvodnej farebnosti.

Treba poďakovať žilinskej židovskej obci za odvahu nám tento projekt zveriť, budeme sa o synagógu a jej program starať ešte 30 rokov. Chceme sa poďakovať všetkým odborníkom – reštaurátorom, pamiatkarom, historikom, projektantom, stavbárom, umelcom a ďalším, ktorí sa k nám pridali. A, samozrejme, inštitúciám, mecénom a ľuďom, ktorí nás podporili a pomáhali na stavbe – bolo ich viac než tritisíc. Nová synagóga je zvláštnym zázrakom kolektívneho a komunitného diela. A stále držíme spolu.

Realizácia

Projekt obnovy a revitalizácie novej synagógy. Kultúrne účely realizuje občianske združenie Truc sphérique (kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie) v spolupráci a s podporou Židovskej náboženskej obce Žilina ako vlastníka pamiatky.

Iniciátori a koordinátori projektu:

Marek Adamov, Fedor Blaščák, Robo Blaško, Ján Gašparovič a kol. Stanice Žilina-Záriečie

Hlavný architekt:

Martin Jančok v spolupráci s Michalom Janákom a Evou Štrocholcovou (PLURAL)

Hlavný reštaurátor:

Jan Janda

Projektanti:

Michal Sirotiak (Eurodesign), Katka Kyselová a Vladimír Kohút (Prodis), Ondrej Marko (2021), Martin Tencer, Danka Ollahová, Evka Kišková-Červeňanová a ďalší z emProject-u, Ľubo Keľha (Kelso), Ján Daniš (Faltherm), Pavol Niňaj (Save), Laura Murguia Sanchez (Hazlighting), Lenka Balážová (Lightroom), Jozef Vojtaššák (Colt), Zdenka Mikulová, Vladimír Benedik, …a ďalší, všetci ako dobrovoľníci a podporovatelia iniciatívy

Historické a reštaurátorské výskumy:

Magda Kvasnicová, Ján Hromada, Peter Szalay, Ivan Pilný, Gabriel Hartl, Marek Repáň

Odborná spolupráca:

Vladimír Majtán (Krajský pamiatkový úrad v Žiline), Pavol Ružbarský (Endorfine), Peter Snadík (DogDocs), Milan Novák a Peter Štánsky (Štátny archív Žilina), Peter Pikna (film), Marek Jančúch a Dalibor Adamus (fotografie), … a mnohí ďalší

Rada pre obnovu:

Henrieta Moravčíková, Matúš Dulla, Iveta Černá, Ján Krcho, Miloš Dudáš, Pavel Frankl

Stavebný dozor:

Milan Macek

Grafický dizajn:

Peter Liška

Realizácia: 2011 – 2017

Vlastník

Židovská náboženská obec Žilina