V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií

Socha sv. Jána Nepomuckého v Divine

Pred obnovou:

Po obnove:

Autori fotografií: Marek Sobola, Tomáš Lupták

Príbeh

V malej dedine v srdci Európy postavili most komunikácie a priateľstva a to vďaka realizácii projektu obnovy neskorobarokovej sochy, ktorý dokázal spojiť národy a vierovyznania. Touto obcou je Divina  približne s 2 400 obyvateľmi, ktorá patrí do okresu Žilina. Ide o sochu svätého Jána Nepomuckého, ktorý sa teší úcte v mnohých krajinách. Projekt obnovy divinskej sochy svätého Nepomuka, národnej kultúrnej pamiatky Slovenska, vznikol z iniciatívy architekta Mareka Sobolu, PhD., a bol zrealizovaný pod záštitou Veľvyslanectva Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku.
Doteraz neznámy príbeh sochy svätého Jána Nepomuckého v Divine nám odhaľuje kanonická vizitácia divinskej farnosti z 1. septembra 1828, kde sa dozvedáme rok vzniku sochy – 1796. Svätý Ján Nepomucký, český svätec, zomrel v roku 1393 mučeníckou smrťou a jeho telo bolo zviazané a vhodené do rieky Vltavy. O 429 rokov sa mu to v Divine stalo opäť. Ako uvádza spomínaná kanonická vizitácia, sochu v roku 1822 poškodila masívna povodeň. Vtedy ju podmyla a zobrala voda a objavili ju až o niekoľko dní neskôr – bez hlavy. Našťastie sochu svätého Jána Nepomuckého vzápätí opravili. Počas storočí bola niekoľkokrát premaľovaná a obnovovaná. Keď si ju v roku 2016 prevzali reštaurátori, po očistení bola naozaj zreteľne viditeľná ryha okolo celého krku – jasný znak, že hlava bola zhotovená nanovo. I keď už o poznanie menej šikovným majstrom ako pôvodná socha. Možno nejakým ľudovým remeselníkom, ktorý nemal až také umelecké cítenie ako neznámy barokový kamenársky majster.
Svätý Ján Nepomucký je jeden z najviac zobrazovaných svätcov v rámci bývalej habsburskej monarchie a takmer v každej obci na Slovensku a Českej republike je naň zachovaná pamiatka (najčastejšie ide o sochy). Možno však konštatovať, že divinský Nepomuk je tak trochu výnimočný. Napĺňa totiž svoj odkaz aj po 624 rokoch od svojej mučeníckej smrti – ako patrón mostov a komunikácie dokázal, že môže spájať aj v súčasnosti. A to aj národy rôznych vierovyznaní a kultúr. Toho je naozaj hmatateľným dôkazom.
Je nemožné vymenovať všetky patrocíniá svätého Jána Nepomuckého, jeho sochy a iné pamiatky sú po celom svete. Skutočnosť, že svätého Nepomuka nájdeme aj v menej očakávaných lokalitách, iba potvrdzuje jeho univerzálnu úctu. Svätý Ján je patrónom spovedníkov, kňazov, námorníkov, pltníkov, mlynárov a ochranca pred potopou či chorobami jazyka. Je spolupatrónom Českej republiky a Bavorska. Množstvo kostolov a kaplniek mu zasvätili nielen v strednej či západnej Európe. Kostoly a kaplnky svätého Jána Nepomuckého sú v Nemecku, Česku, Poľsku, Taliansku, na Slovensku, v Rakúsku, Srbsku a v Maďarsku. Jeho úcta je rozšírená aj v Španielsku (od 16. mája 1758 je svätý Ján Nepomucký patrónom Španielskej námornej pechoty – Infantería de Marina). Mimo Európy sú mu kostoly a kaplnky zasvätené najmä v Kostarike, Kolumbii, Paraguaji, Argentíne, na Filipínach či v USA. Dal tiež názov mnohým sídlam v Latinskej Amerike.
Partneri, ktorí boli autorom projektu oslovení k spolupráci, majú vždy buď nejakú súvislosť so svätým Jánom Nepomuckým, alebo so Slovenskom. Projektu sa dostalo tej cti, že jeho spolupatrónmi a podporovateľmi sú jeho veličenstvo Norodom Sihamoni, kambodžský kráľ, a jeho veličenstvo Simeon II., posledný bulharský cár. Donormi projektu sa okrem Žilinskej diecézy stali: jeho kráľovská výsosť František, vojvoda Bavorský, Rytiersky rád Božieho hrobu (Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani – OESSH), Rytiersky rád križovníkov s červenou hviezdou, jediný katolícky cirkevný rytiersky rád českého pôvodu (Ordo militaris Crucigerorum cum rubea stella in pede pontis Pragensis – O.Cr), ďalej Metropolitná kapitula u svätého Víta v Prahe, ktorá je vlastníkom hrobu tohto svätca, a mesto Nepomuk – rodisko svätého Jána Nepomuckého. Z domácich partnerov projekt podporili obce Divina, Divinka – Lalinok a Svederník. Projekt významne podporili taktiež tieto inštitúcie: Kysucké múzeum v Čadci, Servare et Manere, o. z., Nadácia Kia Motors Slovakia, HPR kámen, s. r. o., RBR ing., s. r. o., RBR Betón, s. r. o., Urbár Lúky, Urbár p. s. Lalinok, Združenie lesov p. s. Lalinok a Urbár Divina vrátane neznámych darcov.

Servare et Manere, o. z.

Realizácia

Autor ideového zámeru obnovy, koordinátor a architekt: Mgr. Ing. Marek Sobola, PhD., autorizovaný krajinný architekt
Metodik akcie: Mgr. Jana Piecková z KPÚ Žilina
Reštaurátorské práce: Mgr. art. Jan Janda
Stavebné práce: Obec Divina, HPR kámen, s. r. o., Česko, RBR ing., s. r. o.,
Remeselno-umelecké práce: Miroslav Pallo, výtvarník, Mgr. Ing. Marek Sobola, PhD.

Realizácia: 2016 – 2017

Vlastník

Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Divina